سایر

Domain چیست ؟

دامنه یا domain آدرس یک سایت اینترنتی می باشد،بدین معنا که ما داخل اینترنت برای این که یک آدرس مشخص برای خودمان داشته باشیم و توسط آن آدرس مشخص اطلاعات خود را به مخاطبین خودمان ارائه نماییم و خدمات خود را در دید عموم قرار دهیم از یک domain استفاده می نماییم .
وظیفه دومین این است که با توجه به تنظیماتی که بر روی Domain اعمال شده است که اطلاعات و محتوای خود را از کدام منبع دریافت کند ( منظور از منبع هاست می باشد ) و نمایش دهد ،  Domainعملیات نمایش اطلاعات را انجام می دهد .
به عنوان مثلا در شرایط فیزکی  آدرس پارک جمهوری واقع است در تهران ، بعد از بزرگراه آزادگان ، خیابان توحید ، مقابل … در داخل اینترنت نیز هر منبع اینترنتی برای خود یک آدرس خاص دارد که آن را Domain یا دامنه می نامیم .
دامنه های اینترنتی به دو دسته تقسیم می شوند و اولین قدم برای حضور در اینترنت ثبت دامنه می باشد .
1- دامنه های ملی : این دسته از دامنه ها که در داخل هر کشور ثبت می گردند، مختص ملیت های همان کشور می باشند ، به عنوان مثال دامنه ملی ایران .ir می باشد که مخفف کلمه .iran است ، هر کشور برای خود دامنه ملی دارد که فقط ساکنان همان کشور که کارت ملی معتبر یا گذرنامه از آن کشور را داشته باشند می توانند آنها را برای خود ثبت و سایت راه اندازی نمایند ، هم اکنون تمام دامنه های ir. در ایران و توسط سازمان فیزیک نظری ایرنیک ثبت و بر روی آن ها نظارت می شود ، جهت آشنایی بیشتر با ایرنیک مقاله معرفی ایرنیک را مطالعه فرمایید ، توجه فرمایید که هزینه ثبت دامنه های ملی برای کاربران ایرانی بسیار پایین تر از هزینه ثبت دامنه های بین المللی می باشد .
2- دامنه های بین المللی : دامنه های international که توسط ریجسترال های خارج از کشور ثبت می گردد ، و معمولا پسوند های عمومی می باشند که توسط تمام سایت ها مورد استفاده قرار می گیرند ، به عنوان مثال دامنه .com و .net و .org و .info از دسته دامنه های بین المللی محسوب می گردند که نسبت به دامنه های ملی قیمت بیشتری دارند ، بهتر است برای حضور در اینترنت و شروع کسب و کار خود متناسب با نام دامنه مورد نظرتان هم پسوند ملی دامنه و هم پسوند بین المللی دامنه خود را ثبت نمایید ، همچنین جهت آشنایی بیشتر با انواع دامنه های بین المللی و کاربرد آن ها مقاله معرفی انواع دامنه بین المللی را مطالعه فرمایید .


در صورتی که تصمیم گرفته اید برای خود یک دامنه به ثبت برسانید بهتر است ابتدا مقاله راهنمای انتخاب نام دامنه مناسب را مطالعه فرمایید سپس از صفحه ثبت دامنه جهت ثبت نام دامنه مورد نظر خود استفاده کنید .

https://blog.electrohost.ir/?p=20

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن